Modne balustrady – czy to zawsze dobre rozwiązanie?

Aranżowanie pomieszczeń w nowym domu wymaga dopracowania wielu szczegółów. Już na wstępie warto pomyśleć o tych pozornie mało istotnych. Niejednokrotnie bowiem takie elementy nadają charakter całości i decydują o głównym stylu w poszczególnych częściach mieszkania czy domu. Jest to bardzo ważne w przypadku lokali mieszkalnych ze schodami. Tam gdzie są schody jest również balustrada, a ów element może być wykonany na wiele różnych sposobów. Niewłaściwie dobrany styl balustrady zburzy całą koncepcję na aranżację wnętrz.

Balustrady, tak samo jak inne komponenty mieszkania, ulegają modzie. Wraz z nadejściem nowego sezonu zmieniają się trendy i warto to uwzględnić. Jednakże nie można zapominać, że balustrada to nie zimowa kurtka, więc ślepe podążanie za modą może okazać się kompletnie nietrafione w przypadku naszego mieszkania. Stara prawda mówi, że to co modne rzadko jest praktyczne. Tym samym, przygotowując balustradę z drewna bezpieczniej jest zainwestować w bardziej klasyczną wersję, która przez lata będzie się dobrze prezentowała. Wyszukane wzory lepiej zostawiać gmachom użyteczności publicznej i budynkom, spełniającym funkcję kulturalno-rozrywkową.

Przykładem błędu przy wyborze balustrady jest wybór grubych i trwałych poręczy, które są na topie, do mieszkania utrzymanego w delikatnym i minimalistycznym klimacie. Takie połączenie zaburzy harmonię i na pewno nie doda uroku. Lepiej będzie właściwie dobrać rodzaj drewna, dzięki czemu nasze balustrady ładnie wkomponują się w całość. W razie wątpliwości można również skorzystać z opinii specjalisty. Dekorator wnętrz perfekcyjne dobierze modne i odpowiednie balustrady do naszego domu. Doradzi również co do zdobień oraz materiału, z jakiego balustrady będą dla nas najlepsze.

Coraz częściej bowiem drewno wypierane jest przez metal. Tańszy i zapewniający stabilność oraz różne możliwości zdobienia. W przypadku pomieszczeń minimalistycznych, można zaszaleć i w przerwach między metalowymi elementami montowane są szyby, by zwiększyć wrażenie przestrzenności. Metal może być zarówno prosty, jak i rzeźbiony, podobnie jak drewno. Trend ten przywędrował ze Skandynawii, gdzie mniej znaczy lepiej. Zamiast pięknej, ale jednocześnie bardzo drogiej balustrady, która wymaga należytej pielęgnacji, wybiera się proste barierki z metalu, które nie potrzebują czyszczenia. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie u osób, które nie mają dużo czasu, a cenią sobie naturalny i prosty design.