Balustrada jako element dekoracyjny

Balustrada wydaje się być niezbędna w każdym domu, gdzie są schody. Chroni ona bowiem wszystkich domowników, zwłaszcza dzieci, przed upadkiem z wysokości. Jednak to co obowiązkowe wcale nie musi być nieestetyczne. Warto zadbać o właściwe wykonanie balustrady. Jej styl również powinien być dobrany do aranżacji całego domu. Na rynku dostępnych jest wiele opcji na stworzenie funkcjonalnych i zarazem atrakcyjnych wizualnie balustrad. Oznacza to, że powinno się traktować balustradę jako element dekoracyjny domu.

Każde wnętrze wymaga innej balustrady, której kształt współgrać będzie z pomieszczeniami. Inne pasować będą do domu w stylu barokowym, a inne w stylu nowoczesnym. To samo dotyczy też schodów. Harmonijne połączenie nurtów architektonicznych zapewni przyjemny efekt wizualny. Innowacyjne i kręte schody źle będą prezentować się z grubą, drewnianą balustradą. A balustradą powinna dekorować, uzupełniać całość, a nie burzyć kompozycję. Nie musimy ograniczać się do klasycznych i sztampowych wersji. Dostępność różnych materiałów daje spore pole do popisu.

metalowa balustrada

Ostatnim krzykiem mody są szklane balustrady, które dominują w pomieszczeniach o minimalistycznej aranżacji. Metalowe, proste pręty nie muszą być nudne, wystarczy dodać szklane elementy, by stworzyć niezwykłą i ciekawą balustradę. Taka dekoracja optycznie powiększa pomieszczenia, daje poczucie przestrzenności. Metalowa balustrada staje się popularniejsza również w innej formie. Szerokie możliwości przy tworzeniu kształtów pozwalają stworzyć koncepcję dla każdego. W przypadku gdy nie chcemy szkła, można zastosować np. kolorową blachę. Nietuzinkowy efekt zagwarantuje też tania pleksa.

Ciekawy efekt dekoracyjny daje także pozostawienie pustych przestrzeni pomiędzy metalowymi słupkami. Najczęściej tę opcję stosuje się przy balustradach drewnianych. Najbardziej klasyczny i najpopularniejsze balustrady mogą być mniej lub bardziej zdobione. Rzeźbione najczęściej spotka się w domach o klasycznym, luksusowym stylu. Dekoracyjność tego elementu nie może jednak zastąpić jej funkcjonalności. Każda balustrad powinna mierzyć przynajmniej 90 cm, a odstępy między prętami nie mogą być mniejsze niż 12 cm. Należy również zadbać o właściwe oświetlenie schodów oraz balustrady, by poruszanie się po nich było w pełni bezpieczne. Subtelne oświetlenie nakierować trzeba na dekoracyjne detale, przysłaniając przy tym ewentualne niedociągnięcia wykończeniowe przy schodach.