Jaką balustradą zabezpieczyć schody?

Domowe schody to nie lada frajda dla każdego dziecka. Można się po nich wspinać, zjeżdżać, bawić się. Mnóstwo zabawy dają też wolne przestrzenie między prętami, gdzie można się przeciskać. Jednak rodzice dostrzegają w tym miejscu wiele niebezpieczeństw, co z resztą jest bardzo słuszne. Miejsce to może zyskać na wartości za sprawą balustrady, dzięki której dzieci oraz dorośli będą zabezpieczeni przed upadkiem nawet z niewielkiej wysokości. Odpowiednie zabezpieczenie progów i prętów to funkcjonalny i przyjazd dom dla wszystkich domowników. Pojawia się wówczas pytanie – jaką balustradą zabezpieczyć schody?

Na rynku dostępne są różne wersje balustrad. Wewnątrz stosuje się najczęściej balustrady metalowe oraz drewniane, które najlepiej komponują się z wystrojem całego domu. Każda balustrada musi spełniać określone wymogi – jej wysokość nie może być mniejsza niż 90 cm, a odstępy między prętami mają minimum 12 cm. Balustrada, tak jak każdy element mieszkania, może być modyfikowana w razie potrzeby i dostosowywana do potrzeb właściciela. Stylowe zdobienia, rzeźbione drewno, szklane witraże – opcji na balustradę wnętrz jest mnóstwo. Projekt balustrady to możliwość realizacji własnych pomysłów i upodobań. Warto jednak dokładnie sprawdzić zakład, jakiemu powierzymy realizację zamówienia. Tylko doświadczony fachowiec stworzy produkt wysokiej jakości, który będzie służył przez długie lata.

Specjalne zamówienie realizują określone zakłady kowalskie lub stolarskie, specjalizujące się w danej dziedzinie. Czas realizacji zamówienia zależny jest od stopnia trudności danej balustrady. Te wykonywane ręcznie są znacznie droższe niż gotowe produkty, które można dostać nawet w sieciowym sklepach. Trendy również w kwestii balustrad wewnętrzny zmieniają się wraz z upływem czasu. Ostatnio modne były balustrady z kamienia, które doskonale sprawdzają się we wnętrzach o stylu glamour, podkreślając luksusowa pomieszczeń.

Natomiast metalowa balustrada o kolorze zimnej stali doskonale uzupełni nowoczesną aranżację. Przytulne wnętrze najlepiej wygląda z balustradą z drewna, co tworzy domowy klimat. Jest to od lat najpopularniejszy rodzaj balustrady. Najczęściej stosuje się drewno sosnowe, dębowe, bukowe lub jesionowe. Osoby, ceniące sobie egzotykę, mogą wybrać np. bambus. Ważne jest jednak nie tylko dobranie materiału, balustrada powinna mieć właściwy rozmiar i kształt, bo to zapewni atrakcyjną oprawę klasycznych schodów. Klasyczna balustrada sprawdzi się natomiast przy fantazyjnych schodach.