Jak wybrać balustradę balkonową?

Dopełnieniem każdego domu jest balkon, na którym zawsze miło można spędzić czas. Balkon musi być jednak bezpieczny, dlatego warto zainwestować w solidną balustradę. W domach jednorodzinnych wysokość balustrady to minimum 90 cm, większe budynki muszą być wyposażone w balustrady na trasach o wysokości 1,1 m. Ten ochronny element pełni jednak jeszcze jedną funkcję – dekoracyjną. Wybór odpowiedniej balustrady nie jest więc taki prosty, gdyż pod uwagę bierze się zarówno jej praktyczność, jak i walory wizualne. Balustrada musi bowiem współgrać ze elewacją domu oraz kształtem balkonu.

Najłatwiej dobrać balustradę do prostokątnego balkonu. Półokrągłe tarasy wymagają już specjalnych zamówień, gdyż wówczas konieczne jest wygięcie danego materiału pod odpowiednim kątem. Balustrada może być wykonana z drewna, szkła, cięgieł, metalu lub kamienia. W zależności od stylu architektonicznego domu dobiera się balustradę balkonową, dlatego też letnie domki drewniane zawsze wyposażone są w balustradę z drewna, inna zaburzyłaby harmonię. 

balustrada

Podobnie jest w przypadku bloków lub domów szeregowych. Balustradę można wymienić, ale nie może ona być kompletnie inna od tych, jakie posiadają sąsiedzi. Jedna szklana balustrada balkonowa na tle metalowych z pewności wprowadzi chaos i wcale nie będzie dobrze wyglądać. Styl naszej balustrady musi być zgodny z ogólnie przyjętym trendem architektonicznym w danej lokalizacji. Prywatne posiadłości dają dowolność w tej kwestii, ale nadal wybór balustrady uzależniony jest od całego projektu domu. Warto o tym pamiętać już na początku tworzenia koncepcji budowlanej, by także ten element uwzględnić w kosztorysie.

Dobrem balustrad balkonowych najczęściej zajmuje się profesjonalny dekorator, który właściwie dopasuje kolorystykę i styl do elewacji. Ciężkie balustrady kute dobrze prezentują się w wiktoriańskich posiadłościach. Ważne jest, by balustrada balkonowa była spójna z ogrodzeniem i bramą wyjazdową. To zapewnia zewnętrzną harmonię. Kamienie balustrady to domena luksusowych lub zabytkowych domów. Natomiast metalowe i szklane balustrady doskonale uzupełniają domu w stylu nowoczesnym, gdzie liczy się minimalizm i prostota.

Estetyczna balustrada sprzyjać będzie spędzaniu czasu na balkonie czy tarasie. Trwała i wykonana z wysokiej jakości materiału będzie służyć przez długie lata. W zależności od surowca i wielkości elementów dekoracyjnych cena balustrady balkonowej idzie w górę. Najtańsze są proste balustrady drewniane i metalowe, maksymalnie 500 zł za metr. Znacznie więcej zapłacimy za ręcznie wykonaną dekoracyjną balustradę kutą. W tym wypadku koszt zlecenia może przekroczyć nawet 3000 zł za metr.